Naše projekty

Vzdělávací činnost Spolku SRDCEVČELE - 2024

Pro školy, školky a dětské skupiny pořádáme výukové programy. 

Více informací v letáčku vlevo. 

Programy probíhají po celý školní rok za podpory Hl. m. Prahy.

Přihlášky posílejte: Martin.Semerad@srdcevcele.cz

 

Včelí kruhové centrum Stoliň 

V roce 2022 jsme zahájili provoz našeho vzdělávacího a komunitního centra v Praze- Horních Počernicích (Stoliňská ulice 19) zaměřeného na biodynamické včelaření a ekologickou výchovu dětí a mládeže 

Hlavní přednáškový sál je JURTA o průměru 9 metrů s kapacitou až 50 lidí pro přednáškovou činnost s odpovídajícím zázemím (toalety, umyvadla). 

Komunitní zahradu postupně zabydlují včelstva v různých typech úlů, klasických i organických, a bude obhospodařována s ohledem na pomoc včelám (medonosné a pylonosné rostliny, keře a stromy). Rozvíjíme také koncepci komunitních záhonů a trhulíků.

Jako další prvek vzniká ZAHRADA DVANÁCTI SMYSLŮ. Ještě to není úplně hotové, ale už se mnoho podařilo.

Těšíme se na VAŠI návštěvu.

V roce 2022 jsme v prostorách centra zahájili provoz mezinárodní Dětské skupiny Spolku SRDCEVČELE.

Komunitní zahrada dvanácti smyslů

Prvek včelího vzdělávacího centra Stoliň

V červnu 2020 nám byl udělen grant odborem životního prostředí Magistrátu hl.města Prahy na projekt „Komunitní zahrada dvanácti smyslů“, která navazuje svým účelem na činnost nově budovaného ekologického vzdělávacího centra SRDCEVČELE, a následně granty „Komunitní zahray vanácti smyslů“, etapa II, III, IV.

Zahrada 12 smyslů je architektonický a myšlenkový koncept, umožňující zážitkovo-kontemplativním způsobem propojit člověka s přírodou a posílit jeho vědomí sounáležitosti s ní. Nejčastěji přicházíme do styku s pěti smysly, ale co třeba smysl pro rovnováhu, cit pro druhou osobu? To jsou prvky, se kterými se u nás budete seznamovat a objevovat je. Zároveň je naše zahrada projektem reagujícím na zmírnění dopadu klimatických změn. A sice rozšířením zelených ploch v rušném urbanistickém prostředí – konstrukcí vegetačních střech a zelených stěn – a využitím šedé vody z provozu centra, jakož i využití retence dešťové vody, a v neposlední řadě vybudováním samotné komunitní zahrady.

Komunitní zahrada slouží k zapojení a setkávání obyvatel Horních Počernic a přilehlých čtvrtí, zvyšování participace občanů na kultivaci svého životního prostředí a vzdělávání v oblasti péče o rostliny.

V rámci společné kultivace zahrady najdou své místo nektarodárné rostliny, které svou rozmanitostí doplní lokální nabídku pro včely a další blanokřídlí hmyz.

Co už je hotovo 

  • instalace retenční nádrže na šedou a dešťovou vodu
  • rozvody užitkové vody pro zavlažování a uložena podzemní část potrubí pro odvod dešťové vody do separační nádrže
  • osazení kalového čerpadla, domácí vodárny
  • spojovací stavba mezi sociálním zázemím a vzdělávacím prostorem jurty, jejíž součástí je kuchyňka
  • komunitní truhlíky – I. etapa, II. etapa
  • Konstrukce zelené střechy – horizontální zahrady
  • Konstrukce zelené stěny – vertikální zahrady
  • Vytvoření jezírka
  • Terénní úpravy pěšiny vedoucí celou zahradou
  • Bylinková spirálová zahrada
  • Osázení vonnými bylinami a květinami
  • Zatravnění zahrady

Co nás ještě čeká v roce 2024

  • Dokončení herních prvků pro děti
  • Dobudování dřevníku
  • Výstavba apiterapeutického prostoru

HLEDÁME patrony komunitních záhonů

Patronem může být jakýkoli dospělý člověk se zájmem o pěstování rostlin a chutí spolu se podílet na péči o zahradní prostor vzdělávacího centra. Nabízíme záhony o velikosti cca 1m2, přístup do zahrady kdykoli s ohledem na aktuální provoz vzdělávacího centra. Zajištěn je přístup k vodě a předpokládáme do budoucna i sdílení základního zahradnického vybavení.

Smyslem komunitních truhlíků je symbióza se včelami.

Pro více informací a rezervaci záhonu kontaktujte prosím Bc. Šárku Vášovou, sarka.vasova@srdcevcele.cz

Tajemství včel

Interaktivní putovní výstava - soužití člověka a včel ve dvanácti obrazech

Interaktivní včelařská výstava -Výstava byla realizována ke 100. výročí založení waldorfských škol, kdy byla péče o včely a stromy celosvětově vyhlášena jako jedno ze tří stěžejních celosvětových témat. Cílem akce bylo představit život včel s kulturně-duchovním přesahem, který je v životě včel utajen. 

První příležitost ke shlédnutí výstavy byla dne 15.6.2019 na pražském Vyšehradě, v rámci festivalu Waldorf 100. Během podzimu 2019 navštívila výstava postupně osm waldorfských základních škol v České republice.

Výstava je koncipována jako kombinace informačních, uměleckých a především interaktivních prvků pro děti a dospělé. Výstavní prostor je rozdělen dřevěnými paravany na jednotlivé „buňky“, ve kterých se odehrává dvanáct zastavení – setkání – s dvanácti aspekty života včelstva. Umělecké a herní prvky výstavy jsou zpracovávány uměleckým sociálním ateliérem Tilia (www.atelier-tilia.cz ). Základní myšlenka výstavy je, že péče o včely je ušlechtilá činnost nejen ve stáří, ale je stejně inspirující pro dospělé, mládež i děti a zahrnuje v sobě též vztah k veškeré okolní krajině a životnímu prostředí. Na rozdíl od komerčně pojatého včelaření je náš projekt zaměřen na výchovné a morální aspekty, které včely člověku zprostředkovávají. 

Projekt byl realizován s finanční podporou Ministerstva zemědělství.“

  • Včelařské kroužky – celoroční kroužky při základních školách, jejichž cílem je osvěta a vzdělávání dětí v oblasti včelaření, doprovázená uměleckými aktivitami a praktickými dílnami v průběhu školního roku. První kroužek zahájil svou činnost při ZŠ Dědina v roce 2008 a stal se tak prvním včelařským kroužkem v Praze (více o činnosti včelařského kroužku na Dědině). V roce 2015 se k němu připojil kroužek při základní škole Waldorfské v Jinonicích (více o činnosti včelařského kroužku v Jinonicích).
  • Posledním v řadě je kroužek v našem Včelím kruhovém centru Stoliň Praze Horních Počernicích, který zahajuje svou činnost od podzimu 2020 (více o činnosti včelařského kroužku v Horních Počernicích).
  • V roce 2023 zahájil činnost včelařský kroužek při waldorfské škole na Malé Skále.
  • V roce 2024 zahajuje svou činnost kroužek při waldorfské škole v Písku.

Příměstské tábory – náš první příměstský tábor pro malé včelaře se konal v roce 2017 v areálu waldorfské školy v pražských Jinonicích, a od té doby je opakován každý rok na stejném místě.

V roce 2024 chystáme tábory v Jinonicích, Dědině a ve Stolini.

(více o chystaných aktivitách).

Příměstské tábory se včelami

... zkoumáme včely a jejich dary všemi smysly ...
... pozorujeme, chutnáme, běháme, cestujeme časem i zemskými pásy ...
  •  Medobraní – víkendové semináře, jejichž cílem je osvěta a vzdělávání dětí, rodičů a učitelů v oblasti včelaření, doprovázená uměleckými aktivitami a praktickými dílnami. První společné medobraní se konalo v Nové Vsi nad Popelkou v roce 2009 a zúčastnili se ho především děti a rodiče ze včelařského kroužku při ZŠ Dědina. 
  • Medobraní v roce 2024 bude upřesněno.
  • Lipový chrám – V roce 2014 byly vysazeny základy budoucího lipového chrámu, sestávajícího ze sedmi lip v pravidelném kruhu se sedmi organickými šestiúhelníkovými úly. Cílem je vytvořit živou, rostoucí svatyni jako integrální součást krajiny.
  • Máčení svíček – zimní umělecko-řemeslně zaměřený program pro školy a školky se koná každoročně podle zájmu. 
  • Osvětové přednášky – tématem je ekologické včelaření ve smyslu antroposofie a jeho pozitivního vlivu na vývoj waldorfského učitele – včela jako nejlepší učitel učitele. Podpora vzniku včelařských kroužků při waldorfských školách. Tato aktivita probíhá už řadu let, pozitivním výsledkem je mimo jiné založení dvou včelařských kroužků při ZŠ Jinonice.
  • Konference – konference zaměřená na léčivý vztah člověka, včel a krajiny za účasti zahraničních přednášejících se uskutečnila v září 2016. Účast byla hojná a ohlasy pozitivní. Doufáme, že na tuto akci navážeme. Více o konferenci.
  • Chystáme konferenci pro rok 2025 !
  • Výsadba pro včely – v roce 2016 byla založena bylinná zahrádka  před včelínem nadace Tabor v Nové Vsi nad Popelkou, na okraji biodynamicky obhospodařovaného pozemku. Více o vytváření včelí zahrádky….

  • Vlastní včelnice – spolek a jeho členové provozují několik včelnic v Nové Vsi nad Popelkou, Praze, Roprachticích, Březové u Sokolova a Čtyřkolech, Kváskovicích, Třebohosticích, Strakonicích a další.