Konference LGBT+

Zveme vás na Konferenci o fenoménu LGBT pohledem filosofie, sociologie a antroposofie. 

 Konference je adresována především učitelům a dále všem, kteří mají na dané téma otázky. 

Registrace na konferenci ZDE. Vstupné je 150,- 

Proč navštívit konferenci o LGBT+  v rozpravě se sociologií, filosofií a anthroposofií?

Co se změnilo v dnešní době, že je problém fenoménu LGBT+ natolik reálný, že se stává tématem celospolečenským? Jak myšlenkově pochopit tyto děje a jak nám může pomoci pojmenovat tyto jevy sociologie, filosofie a antroposofie? Co nám nabízí jako východisko všeobecná nauka o člověku a jak se vyznat v prožitcích dnešních dětí a dospívajících?

Uvědomit si, že citové prožívání je sic vždy reálné, ale myšlenková schémata vysvětlení a nabízená řešení mohou být podstatným způsobem proměněna tím, co může nabídnout pravá filosofie, neboť pravdivá myšlenková uchopení jsou základem zdárného řešení problému.

Jedinečnost této konference spočívá i v tom, že i jen diskuse na dané téma začíná být v dnešním světě otázkou reálně projevené odvahy.

Konference je určena všem, kteří mají k tématu otázky. Je doporučena pro pedagogy, terapeuty.

Každý z přednášejících bude mít 1 hodinu vlastní příspěvek. Následovat bude obecná moderovaná rozprava – začátek cca po 13 hodině. V průběhu konference bude připraveno občerstvení, které je zahrnuto v ceně vstupného.

Předpokládaný konec (také podle zájmu publika) je plánovaná na cca 16 hodin.

Prostor pro konferenci poskytl Institut České Levice.

KDY:

15. 9. 2024 od 10 hod.

KONFERENCÍ VÁS PROVEDOU:

Z POHLEDU FILOSOFIE

Prof. PhDr. Anna Hogenová, CSc.

Prof. PhDr. Anna Hogenová, CSc. (* 23. října 1946, Fláje) je česká filosofka, fenomenoložka. 

Absolvovala gymnázium v Žatci, kde mezi její učitele patřil i Zdeněk Svěrák, poté FTVS UK a FF UK. 

Přednáší na Pedagogické fakultě UK, kde je zároveň vedoucí Oddělení filosofie a etiky, a na Husitské teologické fakultě UK, kde je zároveň vedoucí Katedry filozofie. 

Zabývá se tématy jako pohyb, pravda jako neskrytost (aletheia), tělo a tělesnost a filosofií sportu. Docentka (1992) a profesorka (UP v Olomouci 2006) kinantropologie. Přednášela také na FTVS UK, podle informačního systému TU v Liberci přednášela nebo přednáší i tam.

Z POHLEDU SOCIOLOGIE

doc. PhDr. Petr Sak, CSc.

Petr Sak se narodil na Kladně v roce 1945. v roce 1969 absolvoval Fakultu sociálních věd a publicistiky UK. Rigorózní prací „Informace z hlediska pedagogické psychologie“ získal akademický titul PhDr. v oboru pedagogická psychologie. Disertační prací „Sociální aspekty mentálního zrání“ získal vědeckou hodnost CSc. ze sociologie, specializace sociologie mládeže a výchovy. Habilitoval ze sociální pedagogiky práci „Proměny české mládeže“. Založil a vedl několik výzkumných pracovišť, zaměřených na výzkum mládeže, vedl odbor výzkumu mládeže ÚFS ČSAV, byl zástupcem ředitele Ústavu bezpečnostní vědy a celoživotního vzdělávání Policejní akademie ČR a ředitelem Ústavu pro informace ve vzdělávání MŠMT ČR. V roce 1992 založil soukromý projekt (OSVČ) pro vědecký výzkum.

Působil na šesti vysokých školách, na jedné byl prorektorem. Byl řešitelem deseti vědeckých grantů a řešitelem více než 170 empirických sociologických a pedagogických výzkumů.

S odborným sdělením vystoupil na 130 konferencích a seminářích, včetně mezinárodních a publikoval 140 odborných článků. Je autorem a spoluautorem 23 odborných publikací. Poslední z nich je „Sociologie stáří a seniorů“ (spolu a Karolínou Kolesárovou a „Úvod do teorie bezpečnosti“.

Z POHLEDU ANTROPOSOFIE

Mgr. Martin Semerád, Ph.D.

Mgr. Martin Semerád, Ph.D. (*6.9.1971) je včelař, matematik a filosof. Zabývá se Anthroposofií. Dříve působil jako lektor Akademie sociálního umění TABOR v Praze. 

V současnosti se zabývá budováním Včelího vzdělávacího centra Stoliň v Praze Horních Počernicích. Vede zde česko-ukrajinskou dětskou skupinu, včelařský kroužek pro školní děti a   seminář Spirituálního včelaření pro dospělé.

Vystudoval magisterský obor „Matematická analýza“ na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze (1999), obor Léčebná pedagogika a sociálně umělecká terapie v Akademii sociálního umění Tabor v Praze (2009) a doktorské studium oboru Filosofie na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze (2011). Ve své doktorské práci „Imaginace nekonečna“ rozvíjí koncept imaginativního přístupu v matematice, který dále uplatňuje ve výuce dětí i dospělých. 

28. 9. 2015, na den sv. Václava založil spolek SRDCEVČELE, který je zaměřen na apiterapii a filantropické aktivity.

Mezi oblasti jeho profesního zájmu patří filosofie matematiky, hermenautika, prostor a čas, hudba, včely.

KDE: